V dnešnej dobe sa bohužiaľ preceňuje slovo zosilňovač. Drvivá väčšina komerčne predávaných antén sa chváli neuveriteľným výkonom zosilňovača. Je ale naozaj výhodné využívať maximálne vybudenie zosilňovača a predzosilňovača?
Zosilňovače pre DVB-T2
Zosilňovače pre analógové, digitálne vysielanie DVB-T aj digitálne vysielanie DVB-T2 sú stále rovnaké. Pri výbere zosilňovača sa preto neriaďte nálepkami "pre DVB-T2" a podobne a riaďte sa len nasledujúcimi parametrami:
zosilnenie
šum (čím nižšia, tým lepšie)
pásmo (rozsah kanálov) li>
Na čo je určený zosilňovač
Anténny zosilňovač je určený na zosilnenie signálu pred cestou dlhým vedením. Ako príklad môže byť bytovka. Signál sa na streche zosilní tak, aby po dlhej ceste bol dostatočne silný aj na prízemí.
Nesolídnych výrobcovia do svojich antén montujú zosilňovača alebo predzosilňovača z niekoľkých prostých dôvodov:
V reklame znie lepšie "Anténa so zosilňovačom o neuveriteľnej hodnote 40dB" než "Anténa vyniká výborným ziskom 10dB"
Výrobca sa snaží ututlať skutočný zisk nekvalitné antény. Malé antény majú totiž zisk 0dB.
Zisk antény
Jednou z najdôležitejších kvalitatívnych hodnôt antény je "zisk antény". Zisk vo veľkej miere závisí od veľkosti antény. Anténa o veľkosti 10x10x2cm nemôže mať zisk 20dB. Takto malým anténam sa vyhnite.
Zisk normálnych antén (logaritmicko periodické, yagi antény, sita - matrace) býva od 6dB do 12dB. Zisk závisí na konkrétnom type a veľkosti. Tieto antény vo väčšine prípadov stačí na prijmem digitálneho vysielania. V miestach so zlým príjmom sa namiesto nich používajú antény "Colorka". Tieto antény sú ale značne dlhé (až 2 metre). Zisk týchto antén môže byť až 16dB.
Dobré rady na záver
Najlepšie zosilňovač je kvalitná anténa.
Neviete akú vybrať anténu? Pozvite si domov odborníka, ktorý sa týmto živý. Nepýtajte sa obchodníkov - predajú Vám čokoľvek.